Riasy a choroby v akváriu a riešenia
Vitajte na stránke akvarium.wbl.sk v sekcii Riasy v akváriu a riešenia
Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...
Táto sekcia je venovaná riešeniu problémom s riasami, s ktorými bojoval určite každý akvarista. Takže chcem tu uviesť skúsenosti a podeliť sa s postupmi pri niektorých problémoch.
Ruducha - čierne husto zarastené vlasy na rastlinách a dekoráciách
táto riasa sa mi riadne rozmnožila v 350-ke v letných mesiacoch, celé akvárium bolo čierne. Darí sa jej, resp. vznikne pri vyšších teplotách v tzv. starej vode. Nezaberá menej osvetlenia ako pri ostatných, ani zvýšenie filtrácie alebo okysličovania. Samozrejme žiadnu chémiu som nevyužil a akvárium som vypustiť nechcel, nakoľko mám v akvárium veľa rastlín a discusov. Manuálne odstraňovanie obolo zo začiatku nemožné, vlasy-riasy sa pevne držali rastlín aj skál, a nechcel som o rastliny prísť. Takže som si preštudoval všetky fóra o tejto riase a poskladal som si skúsenosti od ostatných a skúsil kombináciu postupov:
- vypustil som 1/3 vody a dolial čerstvú, ruduchy nemajú radi čerstvú vodu
- zohnal dve dospelé SAE - mrenky siamské (viac som narýchlo nezohnal), jediný druh ryby, ktorá požiera tento druh riasy
- menej kŕmenia - ruduchy vznikajú aj s rozkladu potravy
- manuálny zber - zhruba po týždni z uvedených postupov už bolo možné ruduchy manuálne zbierť, už sa toľko nedokázali udržať, hromadný zber som spravil 2x
Po necelom mesiaci ruduchy úplne zmizli bez akýchkoľvek strát rastlín. Takže nie je nutné ako to väčšina akvaristov robí, že vyhodí napadnuté rastliny, je to zbytočné, ruducha sa objaví aj tak.
Zelený zákal
další problém čo som musel riešiť, bol silný zelený zákal v mojej 100-ke, zvyčajne tento zákal vznikne pri založení akvária a zhruba po pár dňoch zmizne, bohužial sa mi to vyskytlo v zabehnutom akváriu, z vody šiel zápach, rybám a rastlinám to nevadilo, práve naopak. Nevedel som sa toho zbaviť, a bolo mi taktiež ľúto vypustiť celé akvárium. Odkaloval som dno s výmenou 1/3 vody 2x do týždňa, filter čistil každý deň, molitan bol zakaždým úplne špinavý. Už som ani nesvietil. Nič z toho nepomáhalo, max. tak na pár hodín to vyzeralo lepšie.
Nakoniec som som sa rozhodol pre posledný pokus, a to pridal som externý filter s biologickými vloškami (konkrétne Eheim Pro) a bolo po zákale. Do 24 hod. zákal zmizol a voda je kryštálovo čistá.
Krupička
asi ako každý, kto si kúpil ryby z chovproduktu si neraz doniesol domov aj nechceného parazita, ktorý sa medzi akvaristami volá "krupička", pri mojich prvých skúsenostiach som vyskúšal chemické liečivo, bohužial neúspešne a uhynuli mi aj ryby, ktoré neboli nakazené. Na chemické liečivá sú veľmi citlivé ryby ako napr. prísavníci a prísavky, tak isto trpia aj rastliny. Takže, keď som si doniesol krupičku nechtiac znovu, zaviedol som liečbu jednoduchým spôsobom, a to zvýšením teploty vody cca 29-31 stupňov na zhruba 2 týždne, a krupička zmizla. Dôležité je len sledovať nové ryby a zistiť to včas.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk