OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zakladanie akvárií a údržba

Vitajte na stránke akvarium.wbl.sk v sekcii Zakladanie akvárií a údržba

 

Mal som dosť dotazov na to ako zakladám akvária a ako sa o ne starám, resp. čo všetko je potrebné. Tak by som rád uviedol "amatérsky manuál"

Výbava akvárii:

do každého akvária je potrebné zabezpečiť filtráciu, ohrievanie, osvetlenie, kryt na akvárium

filtráciu riešim vnútornými filtrami, ktoré majú zároveň difúzor, teda aj prekysličujú vodu, je známe, že pokiaľ máte veľa rastlín v akváriu tak neni protrebné okysličovanie, ale aj napriek tomu by som okysličovanie doporučil, hlavne ak máte aj slimákov, prípadne viac rýb v akváriu a pod. osobne sa mi stalo v husto zarestenom akváriu, že sa mi ucpal komplet filter aj okysličovanie z neho, do 12 hodin mi uhynulo 7 rýb a ostatné ledva dýchali pri hladine, akonáhle som vyčistil filter a pustil okysličovanie do 10 min boli ostatné ryby v poriadku... ak používate len vonkajší filter tak okysličovanie zabezpečiť zvlášť motorčekom. Výber filtra je potrebný prispôsobiť objemu vody, aby sme nekúpili silný, ktorý by nám vysádzal rastliny zo štrku :-) U veľkých akvárii je dobré zabezpečiť dva filtre

ohrievanie - najlepšie je použiť ohrievač s termostatom, na ktorom je stupnica, kde si nastavíte požadovanú hodnotu, ja vo všetkých akváriách mám 26 stupňov okrem akvária s discusmi, kde udržujem 29 stupňov, tým pádom nemusíte sledovať teplotu, prípadne len raz za čas pri pravidelnej údržbe, či sa náhodou nepokazil. Odpororúčam zakupovať ohrievať s termostatom 1watt na 1liter, teda ak je napr. 300 litrové akvárium tak 300watt ohrievač, nie je dobré dávať menej watov, potom už neslúži ako termostat ale ako ohrievač, termostat má len dohrievať vodu, teda rozdiel izbovej teploty oproti teplote vody v akváriu, teda sa zapne len občas, nejde v kuse, tak isto ho ohrieva aj osvetlenie, vo veľkých akváriách sa teplota vody udržuje dobre, u mneších sa termostaty zapínajú častejšie, napr. 50 litrové akvárium, umiestniť je tam dobré 50watt alebo 75watt, ušetríte tak viac el. energie

Všetky moje akvária som zakladal nasledujúcim postupom:

- vypranie štrku a umiestnenie do akvária aj s dekoráciami

- napustenie vody z vodovodu

- umiestnenie filtra a termostatu

- na druhý deň vyčistenie filtra, do vody doliatie AquaSafe od Tetra podľa návodu (výborný prípravok, môžem doporučiť, okamžite upravuje vodu, odstraňuje chlór a iné železo z vody)

- v prípade, že bola voda čistá a teplota podľa termostatu, išli rastliny a rybky do akvária

zhruba po 2-4 týždňoch, keď sa rastlinky zakorenili, použil som Plantamin (Tetra) ako hnojivo, skôr ide o prípravok, ktorý obsahuje železo ako stopový prvok a odstraňuje dusičnany, nedodržujem návod uvedený na obale, dávam len minimum, toto hnojivo pridávam raz za 1-2 mesiace, musím zatiaľ potvrdiť, že rastlinkám naozaj prospieva veľmi dobre, sú krásne sfarbené a úspečne rastú a množia sa, samozrejme je dôležité osvetlenie (svietim 12 hod. denne v každom akváriu) a hlavne substrát v ktorom sú rastliny zasadené.

Iné je to napr. s menšími akváriami, napr. 5litr. akvárium s bojovnicou, v podstate tam nemám filter ani ohrievač, existujú ale aj nano orievače a filtre, ktoré by bolo rozmunné zaobstarať aby sme sa nemuseli často venovať údržbe a nestresovali tým ryby, resp. zachovali ekosystém aj v tak malom akváriu.. napr. 30litrové a 36litrové tzv. nano akvária čo mám s krevetkaymi a endlekami som zabezpečil filtráciu konkrétne s aquael micro a aquael mini + 25watt ohrievače.

Údržba akvárii:

ak niekto má len jedno akvárium, je to v podstate jednoduché, dva krát do mesiaca vyčistiť filter a raz do mesiaca odkaliť dno spolu s výmenou cca 1/3 tretiny vody a doliatie čerstvej

nakoľko mám viac akvárii, denne sledujem stav filtrov, okysličovanie (či je funkčné) vody, chovanie rýb, dna a pod... takže často sa venujem čisteniu napr. filtrov, hlavne s akváriom u cichlíd, tam je bohužiaľ nutné čistiť a odkalovať častejšie. Rovnako sledujem okysličovanie vody prostredníctvom difúzorov na vnútorných filtroch, na základe čoho viem, že sa filter začína upchávať, ak ide bubliniek menej :-). Inak sa priznám, že neodkalujem každé akvárium raz do mesiaca, skôr to robím podľa potreby, ale čerstvá voda raz za mesiac, max. raz za dva mesiace je potrebná, ako pre ryby, tak aj pre rastliny. A taktiež obmena časti vody zabraňuje šíreniu nežiadúcich rias, zákalov a pod.... pri každej výmene časti vody dolievam prípravok AquaSafe (Tetra) ako som spomínal pri zakladaní akvária.

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk